Typy na nejvhodnější zpracování vepřového masa

Vepřová plecje v kuchyni používána nejčastěji. Není příliš prorostlá tukem, a proto se hodí téměř k jakékoliv tepelné úpravě. Chutná je pečená i dušená. Na roládu se nejvíce hodí loupaná plec.
Vepřová kýtanení tučná, a proto je vhodná i na smažené řízky. Je považována za nejkvalitnější maso a dušením se z ní dají připravovat i dietní pokrmy. A v menším množství i pro malé děti.
Pokrmy z vepřového masa
Vepřové kotletyse skvěle hodí jak na pečení. Tak i na smažení. Dají se i grilovat, ale u tohoto způsobu úpravy hrozí vysušení. Na steaky či minutkovou přípravu je vhodná vykostěná kotleta – karé.
Krkoviceje hodně prorostlá tukem, který zabezpečí udržení šťavnatosti masa během grilování, a proto je ideálním pohoštěním na letní párty. Vhodná je i na smažení. A chutná i uzená.
Panenkapatří mezi nejkvalitnější částí vepře. V kuchyni se využívá na přípravu minutkových roládek. Nebo klasických minutek se zeleninovou oblohou. Panenka je chutná i upečená, nakrájená na tenké plátky.
Křížové kostijsou pro svoji jemnou chuť oblíbené nejen na vaření polévek, kdy přidáním zeleniny a játrové zavářky vznikne jedinečný vývar. Ale i na pečení či přidání do libového vepřového guláše.
Kolenose nejčastěji upravuje pečením. Pro jeho lepší chuť je vhodné ho před úpravou předvařit. Nebo podávat pouze vařené. Přední koleno, zbavené kostí, se často přidává do domácího sulcu.
Bůčekje část nejvíce prorostlá tukem. Využívá se především jako součást mletých mas. Pro labužníky je nejvhodnější úprava pečením. Bůček je rovněž možné uvařit či vyudit. Chutná s křenem.
Nabídka vepřového masa
Vepřová hlavaje základní surovinou při vaření ovarové polévky. Rovněž se používá při přípravě tlačenky a huspeniny, protože obsahuje velké procento klihových látek, které vytvoří potřebnou viskozitu.
Vepřový lalokje používán pro svůj vysoký obsah tuku a malého množství svalstva do zabijačkových výrobků – jelit a jitrnic, ale rovněž se přidává do paštik. Chutná i ovařený, jemně nakrájený a osolený.
Nožičkyz mladých vepřů jsou vysokým obsahem kolagenu vhodnou přísadou do masových aspiků, huspeniny či rosolu.

5/5 - (1 vote)