Tabletová regenerační sůl 25 kg Solivary do vašeho bazénu

Jestliže ponecháte vodu v bazénu svému osudu několik dní, začnou se v ní rozmnožovat mikroorganismy a promění se v nádrž s nevábnou barvou a značným zápachem. V přírodě funguje tzv. samočisticí schopnost, k tomu je však zapotřebí vodních rostlin a živočichů. Jestliže nechcete mít z bazénu jezírko s lekníny, musíte používat desinfekční prostředky.

modrá voda

Chlorování vody

Vodu v bazénech nelze udržet čistou bez bazénové chemie. Stejně tak, jako v úpravnách pitné vody kraluje chlór, v nádržích na koupání je tomu podobně. Nejčastěji se k tomu využívá chlornan sodný v tabletách, je však zapotřebí přísně dodržovat koncentraci chemie, aby nedocházelo k přechlorování, nebo naopak k nedostatečnému množství přípravku.
Před jeho aplikací je nutné vždy nejprve kontrolovat hladinu pH vody, která by měla být v rozmezí 7,1 – 7,6. Vyšší hodnota znamená zásaditější tekutinu, nižší naopak kyselejší. Pro její vyrovnání slouží tzv. pH plus nebo mínus.  Množství vázaného a volného chlóru je nutné kontrolovat speciálními testery a podle toho přizpůsobit dávkování.

Bezchlorová chemie

Alergií na chlór trpí více než desetina populace, záleží pochopitelně na jeho koncentraci, ale je známo, že se obecně zdravotní stav v souvislosti s imunitním systémem za posledních 40 let spíše zhoršil, a to přispělo k rozvoji civilizačních chorob a zmiňovaných alergií.
Alternativním řešením desinfekce bazénové vody je kombinace aktivního kyslíku s peroxidem vodíku anebo využití ultrafialového záření pomocí UV lampy. Někteří lidé se domnívají, že za bezchlorovou desinfekci lze považovat i aplikaci mořské soli, bylo by dobré tedy uvést věci na pravou míru: Sůl má chemický vzorec NaCl, tedy chlorid sodný. V bazénech se využívá ve formě solného roztoku v koncentraci zhruba 10 x slabší, než je mořská voda a je k tomu zapotřebí přístroj, který elektrolýzou rozkládá sůl na jednotlivé ionty sodíku a chlóru. A chlorové ionty pak ve vodě působí jako desinfekce, jde tedy o chlorový způsob, je to pouze jiný technologický postup.

dlažba

Regenerační sůl

Nepleťte si však sůl pro elektrolytický rozklad a tvorbu chlorových iontů se solí regenerační. Ta se využívá jako součást domácích úpraven vody za účelem snížení tvrdosti, tedy množství rozpuštěného vápníku a hořčíku. Velmi známá je na trhu např. kvalitní tabletová regenerační sůl 25 kg Solivary, dovážená z Rakouska.

4/5 - (1 vote)