Připravte se na Velikonoce

Pro křesťany, kteří oslavují znovuzrození Ježíše Krista je tato doba jedna z nejvýznamnějších. Pro nevěřící představují Velikonoce symbol jara a probouzení přírody. Ať už patříte k jedné či druhé skupině, hezky si to doma nazdobte a třeba se i inspirujte dodržováním dávných tradic.

Škaredá středa

Je označována také jako černá. Dříve se vymetaly komíny a nikdo se nesměl mračit. Proto se celý den usmívejte, nenechte si zkazit náladu a doma si důkladně ukliďte, zameťte, vytřete. Otevřeným oknem si k sobě pusťte svěží jarní vzduch.

Zelený čtvrtek

V tento den se připomíná Ježíšova večeře na rozloučenou. Připravte si zelené pokrmy například se špenátem nebo hrachem. Celý rok se vás pak bude držet zdraví. Na zelený čtvrtek se s nikým nehádejte a od nikoho si nic nepůjčujte.

vajíčka

Velký pátek

Na velký pátek se drží smutek za Ježíšovu smrt. Ztište se a nepracujte. Držte půst. Rovněž dříve platil zákaz uklízení a půjčování či darování čehokoliv.

Bílá sobota

Nadešel čas na přípravy. Ráno začněte studenou sprchou a pak se pusťte do malování vajíček. Vajíčka jsou známá jako symbol znovuzrození. Upečte beránka či mazanec a doma si naaranžujte velikonoční dekorace.

Tip: na vajíčka vybírejte barvy symbolizující život jako je červená, zelená a žlutá

hrášek

Velikonoční neděle

Věřící si v tento den odnášeli do kostela posvětit beránka a mazanec. Následně se doma s celou rodinou rozdělili a snědli ho. Tato tradice měla přinést úrodný rok. Vy do kostela chodit nemusíte. Beránka posnídejte s rodinou a přejte si spokojený rok. 

Velikonoční pondělí

Chlapci vyrážejí na pomlázku koledovat děvčata a na oplátku od nich dostanou malovaná vajíčka. Schází se nejen rodina, ale i sousedé a slaví se. Všichni se veselí.

Co patří k Velikonocům

Jak bylo psáno výše peče se sladký beránek, mazanec a také jidáše (sladké pečivo s medem). Ze slaných pokrmů nezapomeňme velikonoční nádivku. V té nesmí chybět bylinky a uzené maso. Vůbec nejznámější zvyk je barvení vajíček. V minulosti, když nebyly takové možnosti se barvilo přírodně, například slupkami od cibule. Dnes si můžete vybrat mezi razítky, samolepkami, potravinářským barvivem nebo gelovými barvami s mramorovým efektem. Další znak Velikonoc je pomlázka. Měla by být pletena z mladého vrbového proutí. Chlapci si ji můžou zkusit uplést a když to nepůjde, vždy ji sežene v obchodě. Atmosféru jara hezky navodíte zeleným osením. Osení si klidně můžete zasít sami, není to těžké ani náročné. A děti si do něj mohou zapíchnout špejli s papírovým zajíčkem.