V sychravých podzimních dnech může být meduňka nejlepším adeptem pro naše dýchací cesty stejně jako máta peprná nebo mateřídouška. Tato bylinka výrazně pomáhá jako prevence proti astmatu. Výrazně totiž klidní dušnost a pomáhá průduškám, což se v sychravém počasí hodí. Meduňkový čaj by se měl pít především vpodvečer, jelikož meduňka uklidňuje naše tělo, nepomůže od těžkých depresí, ale alespoň tělo uklidní a uvolní.
Není divu, že uznávaný alchymista Paracelsus nazýval meduňku elixírem života. Uvolňuje křečovité stažení, pomáhá při křečích v žaludku, mírní menstruační bolesti a těhotným ženám meduňkový čaj prospívá v oblastech kojení.
Meduňka nepomáhá jen pro psychiku a samotné zdraví, ale také působí proti nespavosti. Stačí šálek před spaním a budeme mít zajištěn spánek, avšak více záleží na tom, v jakém množství čaj máme. Tělo je schopné se přizpůsobit podávané dávce a po několika podáních nebude mít meduňka takový účinek.
Vystačíme si s hrnečkem vlažného meduňkového čaje denně a zlepšíme si jak paměť, tak zabojujeme i proti bolesti hlavy. Bylinky jsou zázračnými prostředky v boji proti neduhům našeho organismu. A hlavně za pomoci meduňky si můžeme dovolit zrelaxovat naši mysl a užít si klidného večera při nějakém skvělém filmu nebo pohádce.
Kromě jejího vnitřního využívání si můžeme meduňku dát do květináčů a ty si různě rozestavit po celém naše domě nebo bytě. Tato bylinka je pro pěstování naprosto nenáročná, stačí použít hlinitopísčitou nebo písčitou půdu, která by měla být bohatá na živiny. Bylinka potřebuje větší květináč z důvodu jejích kořenů, které rostou až do délky třiceti centimetrů. Daří se jí nejlépe na místech slunných, ale zvykne si i na polostín.
A když už si meduňku doma vysadíte pro dekorativní účely, zajisté si sem tam utrhnete pár lístečků, zalijete vroucí vodou a uděláte si vlastní domácí čaj. Nebudete si muset tak kupovat sušené čaje, ale uděláte si svoji vlastní bylinnou zahrádku.