Mít vlastní bydlení je přáním asi každého z nás. Jen málokdo si jej však může dovolit. Pro ty ostatní zde existuje možnost hypotéky, což je účelová půjčka, určená na koupi konkrétní nemovitosti. Tou může být dům, byt či jednoduše pozemek, na kterém chtějí budoucí majitelé stavět.
Až potud to zní všechno dobře. Problém je v tom, že při žádosti o ni je potřeba doložit svůj příjem. To se provádí předložením poslední výplatní pásky a pracovní smlouvy. Tím se dokazuje, že máte nejen příjem, ale i stálé zaměstnání.
Proč toto firmy dělají? Jednoduše proto, aby zajistili, že dlužník bude schopen splácet dohodnutou částku. To je důležité, protože, jak víme, z neplatiče se peníze získávají poměrně těžko, mnohdy dojde i na exekuce a soudní proces.
Tím však přijde o možnost mít vlastní bydlení poměrně velká část populace, která na ni nedosáhne proto, že má malý příjem. Proto existuje i hypotéka bez dokládání příjmu Hypotéka bez registru, kde jeho doložení nevyžadují.
Je jasné, že je to velmi oblíbený typ, hlavně pro svou dostupnost široké škále lidí. Musíme však uvážit, že oproti klasickému typu je pro firmu, která peníze poskytne, o dost rizikovější. Není tedy divu, že například banky jej v nabídce vůbec nemají. Pokud o něj máte zájem, musíte se obrátit na nebankovní společnost.
Toto riziko, že klient nebude schopen dostát svým závazkům, si firmy samozřejmě alespoň částečně kompenzují. Především tím, že úroky i množství nejrůznějších poplatků, zvláště těch z prodlení, je podstatně větší, než bývá u té klasické zvykem. Musíte se tedy smířit s tím, že zaplatíte o mnoho více, než vám bylo půjčeno.
Faktem je, že většina odborníků tento typ financování bydlení příliš nedoporučuje. Je totiž velmi snadné si vzít půjčku, avšak horší je spočítat si, zda skutečně budu mít na to svým závazkům dostát, a to i v případě nečekaných událostí, jako je například dlouhodobá nemoc. Jen tak se totiž vyhnete problémům a případné exekuci.