V dnešní době už není problém sehnat jednoduše úvěr. Některé nebankovní společnosti vám poskytnou půjčku, i když máte nebo jste někdy měli závazek po splatnosti a dostali jste se do registru dlužníků. Je to vykoupeno vysokými poplatky a úroky. Což je logické, potřebují mít větší výdělek, protože je větší množství případů, kdy jim klienti přestanou platit. Bohužel pro vás, jako zákazníka, je to nejkratší cesta do pekel. V případě větších dluhů stačí malý výpadek příjmu (například kvůli pracovní neschopnosti) a už je problém na světě a možná uvažujete i o vyhlášení osobního bankrotu. To znamená, že již nejste dlouhodobě schopni splácet svoje půjčky.
Často se setkávám s tím, že si lidé myslí, že musí mít půjčky alespoň 30 dní po splatnosti, to ale není tak úplně pravda. Stačí i to, když vám úpadek hrozí, nemusíte tak čekat, až budou úvěry po splatnosti, což je samozřejmě lepší, protože váš dluh se nebude zvyšovat nabíhajícími úroky z prodlení a pokutami. Stačí, pokud máte na splácení alespoň třiceti procent z celkové dlužné částky. Dostanete nový splátkový kalendář nebo případně zaplatíte část úvěrů svým majetkem.
Můžete podat žádost o insolvenci sami?
Aktuálně to již není možné. Soudy totiž musely zamítat velké množství žádostí kvůli chybám v dokumentech nebo chybějícím přílohám. Žádost tedy v současnosti podáváte přes právníka, insolvenčního správce nebo podobné instituce. A to je právě ono, je možné, že žádost za vás podají zdarma, ale to jen proto, že si pak vezmou o to vyšší poplatky, které budete mít následně v nové splátce.
Oddlužení není vhodné pro každého
To, že vaše žádost by byla schválena neznamená, že je to vhodné řešení právě pro vás. Pokud ještě úvěry po splatnosti nemáte a je možné dosáhnout na konsolidaci, je to kolikrát levnější varianta, a navíc nebudete muset platit poplatky za insolvenci. Pokud na konsolidaci nedosáhnete a můžete požádat někoho, aby si úvěr vzal na sebe (s tím, že už si vy sami, až do zaplacení celého dluhu, žádné půjčky brát nebudete). Možná tak dosáhnete ještě na nižší splátku a nižší úroky, obzvláště, pokud máte původní závazky od nebankovních společností a nově žádáte v bance. V případě, že ale nechcete dlužit takovou velkou částku a není pro vás prioritní nemít tzv. „záznam v registru“, je insolvence vhodná právě pro vás.
To, jestli na insolvenci dosáhnete, závisí na celkové výši půjček a na výši vaší čisté mzdy – tady bohužel ztroskotá velká většina případů. Protože z tohoto příjmu se musí vypočítat životní minimum pro vás a každého nezaopatřeného člena domácnosti, ke kterému máte vyživovací povinnosti. Může se tak lehce stát, že i pokud máte příjem 20.000 Kč, na oddlužení nedosáhnete. Vypočítat to lze přes insolvenční kalkulačku online – takže hned víte, na čem jste.
Nejlepší je samozřejmě prevence – neberte si zbytečné půjčky (například na vánoční dárky) a vždy mějte schovanou rezervu nebo alespoň pojištění, kdyby náhodou došlo k výpadku příjmu.