Někteří z vás se již možná setkali s tím, že revize plynových spotřebičů v domácnosti, jako jsou plynové kotle a karmy, doporučila pořizovat detektory oxidu uhelnatého. Je to jedovatý plyn, nebezpečný zejména tím, že není cítit, a otrava může nastat velmi rychle již při malé koncentrace v ovzduší. Na toto upozornění reflektovali mnozí tím, že si detektor skutečně pořídili.
Jak vidíte, osvěta tímto způsobem funguje, jde o to přesvědčit každého, kdo je v potenciálním ohrožení života, aby si vypomáhal docela levným a jednoduchým zařízením. Kromě detektorů CO existují i detektory kouře či hlásiče požáru, ale možná nevíte, že si můžete za pár desítek korun zajistit i detekci úniku vody.
Detektory úniku vody fungují na jednoduchém principu spínání kontaktů čidel, což vyústí v různý druh poplachu, většinou akustický, ale možné je zařízení propojit s přístupem na Internet a odesílat varování třeba na mobilní telefon. Čidla jsou zpravidla bateriová a velmi spolehlivá a můžete je rozmístit prakticky kamkoli. Nejčastěji jde o místa, kde se nachází ventil od pračky, stoupačky s rozvody vody, kde by mohlo dojít k úniku vody skrze poškozené těsnění nebo potrubí či armatury a prostory, kudy vedou rozvody vody či kanalizace.
Docela obyčejný a jednoduchý detektor tak může zabránit větší katastrofě, tedy zejména vyplavení bytu včetně bytu sousedního pod vámi, vyplavení garáže, dílny, prádelny a všech prostor, která mají co do činění s vodou.
Na závěr bychom vám také rádi naznačili, že byste měli mít v záloze připravený kontaktní telefon na havarijní službu instalatérů, kteří včas zasáhnou, jinak vám nebude detektor úniku vody k ničemu. Instalatéři jsou k dispozici nonstop a kromě úniků vody řeší i ucpané kanalizace či stoupačky v bytě, závady na topném systému a závady na plynových spotřebičích.