Anime je jen pohádka pro děti? Ale kdeže!

Anime /neboli japonské animované filmy/ je něco, na co jste už pravděpodobně někdy narazili. Ať už v televizi, na internetu, na oblečení nebo dokonce na kancelářských potřebách. I když to třeba na první pohled může tak vypadat, anime doopravdy není jen záležitostí pro děti. Samozřejmě že některé tyto filmy jsou určené spíše pro mladší diváky a mají spíše rodinný ráz, jsou bez násilí, bez těžko uchopitelných a sexuálních témat. Takové filmy však tvoří jen část anime. Větší část tvoří vcelku hlubokomyslné, téměř až surrealistické a snové filmy, které často mají i alegorické přesahy.

anime postavička

Velká část anime se věnuje kupříkladu různým fiktivním fantasy světům, kde je možné jindy nemyslitelné a neuskutečnitelné. Tento motiv se objevuje kupříkladu v jednom z nejznámějších filmů japonského tvůrce Hajao Mijazakiho, v „Cesta do fantazie“. V tomto filmu se malá holčička úplnou náhodou dostává do prazvláštního, skoro až snového světa, ve kterém se prostě „musí naučit chodit“ a který není úplně bezpečný. Přitom se snaží zachránit své rodiče. Někteří tvorové z tohoto světa jí však tento úkol znepříjemňují, jiní jí v něm pomáhají.

 

Další anime film, který rozhodně stojí za zmínku, je scifi Ghost in the shell, neboli Duch ve stroji, jak se tento titul často překládá. Tento příběh vypráví o dystopickém/antiutopickém světě, ve kterém je transhumanismus běžnou součástí života, a kde ten, kdo není nějak mechanicky vylepšený, má automaticky nižší sociální status než ti vylepšení. Hlavní hrdinou je žena androidka, která vznikla vložením mysli mladé japonské ženy do robotického těla.

Japonsko v noci

Významným filmem je také Princezna Mononoke. Princeznu vychovávají duchové lesa – obrovská zvířata. Toto dílo je zaměřené především na ekologii, z čehož je vidno, že tato témata se v kultuře objevovala již před lety a nejsou záležitostí jen dneška.